Google İşletme Profili (eski adı google işletmem); Google tarafından sunulan ücretsiz bir işletme profil listesi hizmeti. Konum, iletişim, işletme bilgileri, görsel, hizmet ve ürünler dahil olmak üzere, işletme hakkında ayrıntılı bilgileri sunmaya olanak sağlar. Bu Google dijital işletme hizmeti, Google tarafından 2014 yılında piyasaya sunulmuştur. Günümüzde yoğun bir şekilde, hizmetin açık olduğu ülkelerde kullanılmaktadır. Bu Google ücretsiz işletme profilini oluşturmak, Google arama motoru görünürlüğünü artırmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Google dijital işletme profilinizdeki bilgiler Google arama motoru sayfası sıralanır. Bunun yanı sıra, Google haritalar ve Google alışveriş hizmet platformlarında görünür.

Google dijital isletme profili konum harita 5336

dijital işletme profili harita konum

Kurum-Kuruluş, mağaza, okul, istasyon, bakkal, dernek, vakıf gibi ticari ve ticari olmayan fiziksel ve reel mekanların Google üzerinde gösterimi sağlanır. Google dijital işletme profili; kişi, tüzel ve müşterilerle iletişim kuran işletmeler tarafından kullanılabilir . Bu durum, fiziksel bir konuma sahip olan işletme ve kurumlar için geçerlidir. Bir restoran veya mağaza gibi işletmeler ve diğer işletmelerle (toptancı vs ) B2B şeklinde de bu yolla iletişim sağlayabilir. Yani, Google dijital işletme profili sayesinde, yerel konumda bulunan, ürün ve hizmet arayan kişiler ve kuruluşlar, ilgili işletmeyi bulmasına yardımcı olur. Google dijital işletme profili, arama yapanlara işletmeleri nerede ve nasıl ziyaret edeceklerini gösterir. Bir Google işletme profilinin iyi bir şekilde yönetilmesi, yerel SEO (Local SEO) katkı sağlar.

Google İşletme Profili Nasıl Kurulur?

İşletme Profil Yöneticisi’nde, Google Hesabı ile Oturum Açılması

Google hesabınız var ise direk Google uygulamalarından Google İşletme Profili Yöneticisi‘ne giriş yapabilirsiniz. Bunun için Google hesabınız olması gerekir. Yoksa bu tarz Google uygulamalarını kullanamazsınız.

Google Isletme Profili Yoneticisi Oturum Acilmasi 5336

Google İşletme Profili kurulumu

Google İşletmem Neden Önemli?

Tüm Google işletme profillerinin yaklaşık %50’sinden fazlası, her ay ortalama 1.000-1500’den fazla arama motoru hacmine sahiptir. Tüm profiller ayda en az 25-30 kez görüntüleme almaktadır. Gerçek bir konumda, yerde faaliyet göstermiyor veya bir web sitesi olmasa bile; işletmeyi bulunduğu konumda rakipleri arasında yer almasını sağlar. Google Haritalar için kayıt işletme tamamlanmış bir işletme, kurallara uygun olduğu süreçte sınırsız olarak bu hizmeti kullanabilir. İşletme profilinin sağladığı faydalar, aşağıda sıralanmıştır.

 • Sözlü veya yazılı olarak yol tarifi vermeye ihtiyaç duymazsınız.
 • Mobil cihazlar sayesinde kolayca işletme keşfedilir ve konumuna ulaşılır.
 • Adres, web sitesi, işletme tanımı, adı, konumu, telefonu, hizmetleri, ürünleri, görselleri görüntülenir.
 • Yeni ziyaretçi ve müşteri kazanmayı sağlar.
 • Rakipler ve sektörle ilgili aramalarda yer alırsınız.
 • Rakiplerle rekabet etmeyi ve öne geçmenizi sağlar.
 • İşletmeye yakın yakın müşteri kitlesine kolay erişebilirsiniz.
 • Teklif, yenilik, güncelleme, fotoğraf, video yayınlayarak aramalarda öne çıkabilirsiniz.
 • Google arama motoru ve Google Haritalar ‘da işletmeyi arayanlarla kolaylıkla iletişim sağlanır.
 • Yerel SEO için çok önemli bir hizmet ve içerik pazarlaması aracıdır.
 • İşletme profiline yayınlar ve randevu linki sayesinde, eylem düğmeleri eklenebilir.
 • Müşteriler, fotoğraf, inceleme, puan, fotoğraf, soru, yorum ekleyebilir.
 • Müşteriler işletme profili üzerinde özel mesaj gönderebilir.

Google İşletme Profili’ne İşletmeyi Eklemek

İşletmeniz, Google İşletme Profilinde görünmüyorsa; aşağıdaki yönergeleri izleyerek ekleyebilirsiniz. Google işletme profiline işletme eklemek için Google hesabınız olmalıdır. Hesabı oluşturmak için web site uzantılı mail veya gmail kullanabilirsiniz. Diğer google hizmetleriyle daha iyi etkileşim sağlamak için, gmail ile hesap açılması önerilir.

Google İşletme Profili’ni Özelleştirmek

İşletme profil, google hesabına bağlı olan, arama motoru görüntüleme sayfasından yönetilir. Google profili > google uygulamaları > işletme profilini tıklamanız dahilinde arama motoru sayfasına aşağıdaki şekilde yansır. Burada işletme profiliyle ilgili sunulan tüm hizmet ve içerikleri yönetebilirsiniz. İşletme için arama motoru ve harita reklamı vermek içinde burayı kullanabilirsiniz. Ürünler, yayınlar, yenilikler, fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Bu hizmet profilini ne kadar güncel tutarsanız, o kadar etkili dönüşümler sağlarsınız.

Google Isletme Profili duzenlemek 5336

Google İşletmem Profili Nasıl Optimize Edilir?

Google, işletme profilini yerel arama motoru sıralamasında üç faktöre göre sıralar. Bu 3 (Üç) faktörü optimize ederseniz; Google işletme puanınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Google işletme profilini sürekli güncel tutmanız ve optimize etmeniz, SEO için çok fayda sağlayacaktır.

Alaka düzeyi: Google İşletme Profilinin, arama motorunda yapılan alaka bir aramayla ne kadar görünür, listelenir ve içeriklerle uyumlu olması faktörü.

Mesafe: İşletmenin bulunduğu konumun, arama yapan ziyaretçiden ne kadar uzakta olduğuna bağlı arama motorunda listelenmesi faktörü.

İtibar – Bilinirlik: İşletmenin, ne kadar bilinir olmasına ve markalı arama seviyesi (bağlantılar, yorumlar, konum istekleri, inceleme sayısı, inceleme puanı ve SEO gibi faktörlerine bağlı faktörler)

google my business google benim isletmem 5336

google benim işletmem

Google İşletme Profili için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tüm kriter ve verileri tam olan, bir Google İşletme Profili, müşterilerin işletmenin saygın olduğunu düşünme olasılığı %270 daha fazladır. Ayrıca, işletme konumunu reel ziyaret etme olasılıkları %70 daha fazladır.
 • Google, özellikle “tam ve doğru bilgilere sahip işletmelerin, yapılan aramalarla eşleşmesinin daha kolay olduğunu” belirtiyor. Bu durum, alaka düzeyi puanını artırır. Aslında buradaki püf nokta, işletme ziyaretçilerine “ne iş yaptığınızı, çalışma günlerini, hangi konumda olduğunuzu ve ne zaman ziyaret edebileceklerini” bilgisini sunmaktır. Bu bilgilerin güncel tutulması önemlidir. Özel bir günde, tatil yapılacaksa; bu günü veya günleri tatil olarak belirtmelisiniz.
 • Doğrulanmış işletme konumları “Haritalar ve arama motoru sonuç sayfaları gibi yerel arama sonuçlarında gösterilme olasılığı daha yüksek olur”. Yani doğrulanmış bir konumu dahil etmek, mesafe sıralama faktörü puanının artmasını da sağlar.
 • İşletme profiline, işletme, ürün, hizmetleri içeren gerçek resim ve videoları eklenmelidir. İşletme Profili bir logo ve kapak fotoğrafı içeren alan mevcuttur. Kişilerin, işletmeyi tanımasını kolaylaştırmak için, gerçek ve tutarlı resimler kullanmalıyız.
 • İşletme profiline, işletmeyle uyumlu anahtar kelimeler ekleyin. Bu anahtar kelimeleri, hakkında, yayınlar, görsel alt etiketleri, ürün-hizmet içeriklerine doğal bir yazım tekniğiyle ekleyin. Çok fazla anahtar kelime veya alakasız anahtar kelime kullanmayın.
 • İşletme profiline yapılan yorum, soru-cevap ve incelemelere, müşteriler tarafından ilgi görür. Yapılan bir yorum veya soruya cevap verilmiş olması gerekir. Bu durumu olumlu yönde etkiler. İyi bir inceleme puanı almış işletme, diğer benzer işletmelere göre daha çok önerilmekte. İncelemeler Google arama motoru sıralaması da iyileştirir.
 • Çalışma saatleri, iletişim bilgileri, konum vb bilgiler değişirse veya bu alanların güncel olduğunu teyit edilmelidir. Müşteri çalışma saatleri içerisinde, ziyaret etmek istediğinde işletme kapalı olarak bulması hiç iyi bir algı oluşturmaz. Tatiller veya özel gün-saatleri işletme profilinde güncellendiğinden emin olmak gerekir.