Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlaması

Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlaması2023-06-25T19:23:52+03:00

Sosyal medya yönetimi ve pazarlaması, dijital pazarlama için son yıllarda, başvurulan yöntemlerden birisidir. Kişisel sosyal medya hesaplarının yanı sıra artık farklı formatlarda kurumsal, işletme, e-ticaret gibi sosyal medya hesapları aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

İşletme ve markalar için profesyonel, etkileyici, etkileşimi ve dönüşüm seviyesi yüksek sosyal medya içerik ve sosyal medya reklam yönetimi kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. İster büyük ölçekli, ister küçük ölçekli bir işletme olsun. Sosyal medya kanallarında aktif olmaları, işletmeye dijital pazarlama açısından çok büyük katkılar sağlayabilmektedir.

burak yildiz profil1 7055

BURAK YILDIZ

Dijital Pazarlama, Performans Uzmanı

Dijital Performansınızı Artırın

Neden Sosyal Medya Pazarlaması?

Neden Sosyal Medya Pazarlaması?

Gelişen sosyal medya teknoloji ve içerik sistemleri sayesinde; her geçen gün yeni sosyal medya pazarlama yöntem ve stratejileri geliştirilmektir. Nitekim, bu hıza ayak uyduran işletmeler, markalar, fenomenler vs çok hızlı etkileşim ve dönüşümler sağlıyor. Sosyal medya platformlarının amacı; kullanıcıları tarafından yazılı, görsel ve video içerik sağlayıcısı olmalarını sağlamaktır.

Siz sosyal medya platformuna ne kadar özgün ve kaliteli içerik sağlarsanız; sosyal medya platformu da sizi o kadar görünür ve etkileşimi yüksek hesaplar veya içerikler arasına girmenizi sağlar. Ne kadar fayda sağlarsanız, o kadar fayda görürsünüz mantığı benimsenmiştir. Daha hızlı ve etkin dönüşüm ve etkileşim için, ister hesabınız olsun ister olmasın; sosyal medya reklam modüllerini kullanarak, SM platformlarında işletme, marka veya internetten satış yapmış olduğunuz ürünlerin reklamlarını verebilirsiniz.

Bu sebeple, her geçen gün sosyal medya platform kullanıcı ve içerik girişleri artmaktadır. Bunu fırsat bilen işletme, marka, girişimler sosyal medyayı aktif ve düzenli bir şekilde kullanmaya, içerik sağlaya, reklam vermeye veya sosyal medya fenomenleriyle sponsorlu tanıtımlar yapmaya özen gösteriyorlar.

Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır? Sorusunun spesifik bir cevabı yoktur. Sosyal medya platformları; yazılı-görsel-video, ürün, tanıtım, konum, bağlantı-link, etiket vb içerik paylaşım kombinasyonlarıyla çalıştığı için çok yönlü pazarlama stratejisi yapılabilir. Ürün satışına yönelikte pazarlama yapılabilir, marka tanıtımı veya müşteri kazanımına yönelikte pazarlama stratejisi geliştirebilir.

Sosyal medya pazarlaması yapmaya başlamadan önce, sosyal medya içerik kategorinizin ne olduğunu belirtmelisiniz. Kitle, etkileşim, dönüşüm, hedef, amaç için stratejiler geliştirilmeli. İçerik paylaşım takvimleri ve içerik planlaması yapılmalı. Rakip kitle ve rakip içerik analizi yapılmalı. Özgün ve kaliteli içerik oluşturmaya dikkat edilmeli. Daha etkili dönüşüm, etkileşim, web sitesi trafiği, tanıtım, ürün satışı için sosyal medya reklamları oluşturulabilir. Organik büyümeyi desteklemek ve daha etkili sonuçlar almak için sosyal medya reklamlarına gerek duyulmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri

Gerek global, gerekse yerel sosyal medya analiz ve istatistikleri sayesinde; daha etkili sosyal medya hesap ve içerikleri yönetilmektedir. Dünya nüfusunun %58,4’nün sosyal medya kullanıcısı olduğunu düşünürsek; sosyal medya analizlerine dayalı pazarlama yöntemleri ile geliştirmek gereklidir. Hatta ileriye dönük, birçok plan ve yatırımlarını bu analizler sayesinde de yapmamız mümkündür. Her geçen gün içerik ve kullanıcısı artmakta olan sosyal medya platformları, dijital pazarlaması açısından çok etkili sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.

 • Dünya nüfusunun yaklaşık %58,4’ü (4,62 milyar) sosyal medya kullanıcısıdır.

 • En çok kullanıcısı olan sosyal medya platformu Facebook. Yaklaşık 2,91 milyar kullanıcısı bulunmaktadır.

 • Küresel olarak en favori sosyal medya mesajlaşma platformu %15,7 oranla Whatsapp ‘tır.

 • Mobil cihazlara, en çok indirilen sosyal medya mobil uygulaması TikTok ‘tur
 • Aylık olarak en çok zaman geçirilen android sosyal medya uygulaması Youtube‘dir. Youtube android uygulamasında geçirilen ortalama süre 23 saat 7 dakikadır.

 • Türkiye nüfusunun %55,2‘si en az bir sosyal medya hesabı kullanıcısıdır. Dünyada sosyal medya kullanıcı sayısına göre 4. sıradadır.

 • Global olarak; kullanıcıların, sosyal medya platformlarını ziyaret etme nedenlerinin %35,1‘i “haber okumak

 • Sosyal medyayı en çok kullanma nedeni; %47,6 “aile ve arkadaşlarla iletişim halinde olmak”

 • Web sitelerine en çok kullanıcı trafiği sağlayan sosyal medya platformu %74 oranla Facebook‘tur

 • Sosyal medya kullanıcılarının %74,8‘i 13 ve üzeri yaş grubundan oluşmaktadır.

 • Küresel olarak sosyal medya kullanıcıları, günde ortalama olarak 2 saat 27 dakika süre geçiriyor. Bu süre günlük internette geçirilen sürenin %35‘ni kapsıyor.

 • Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları, günde ortalama olarak 8 saat süre geçiriyor. Sosyal medyada en çok zaman geçiren ülke sıralaması Türkiye 14. sıradadır.

Dijital Pazarlama Blog

Neden SEO Uzmanı ile Çalışmak Gerekir?

Yazar |18 Ekim 2023|SEO, Blog, Dijital Analiz, Dijital İşletme Yönetimi, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, E-Ticaret (Online Ticaret), Google, Varsayılan, Web Site|

SEO uzmanıyla çalışmanın birkaç önemli nedeni vardır: Uzmanlık ve Tecrübe: devamını oku