E-Ticaret (Elektronik Ticaret)

E-Ticaret (Elektronik Ticaret)2023-06-25T19:15:29+03:00

E-Ticaret (Elektronik Ticaret); Mal, hizmet ve içeriklerin üretim, satış, reklam, tanıtım, pazarlama, danışmanlık, eğitim, dağıtım ve ödeme işlemlerinin internet ağları üzerinden yapılmasına denir. Ürün ve hizmet odaklı online ticaret son yıllarda, geleneksel ticarete göre çok fazla tercih edilmektedir. Günden güne büyüme kaydeden bir ivmeye sahiptir.

Elektronik ticaret, birçok sektöre ve iş modeline göre şekil alabilmektedir. Satış hedefli online ticaret girişimleri çok hızlı etkileşim sağlayabiliyor. Çok alternatifli satış, pazarlama, dağıtım, içerik kanalı olması sebebiyle dönüşüm ve değişim süreçleri kısa süre tamamlanabiliyor. Geleneksel ticarete göre, rekabet ve karlılık oranları daha yüksektir.

burak yildiz profil1 6969

BURAK YILDIZ

Dijital Pazarlama, Performans Uzmanı

Dijital Performansınızı Artırın

Neden E-Ticaret (Elektronik Ticaret)?

Online ticaret, hızlı etkileşim ve dönüşüm sağladığı için girişimlerin neredeyse tamamı olumlu sonuçlanmaktadır. Büyüme oranları, sektör, ürün ve hizmete göre farklılık gösterse de, kısa sürede istenilen seviyeye ulaşmanızı sağlıyor. Ürün, hizmet ve içerik kategorisine göre geniş seçenek sunan E-Ticaret platformları (pazaryerleri vs) en çok tercih edilen mecralardır. E-Ticaret çeşitleri bakımından farklılık göstermektedir. Hizmet ve ürüne göre dolaylı ve doğrudan E-ticaret modelleri vardır. Birde kurum, şirket, marka, kişi gibi taraflara göre yapılan E-Ticaret çeşitleri mevcuttur.

E Ticaret elektronik ticaret 6969

Ürün ve Hizmete Göre E-Ticaret Türleri

 • Doğrudan Elektronik Ticaret

Fiziksel bir karşılığı olmayan ürün, hizmet ve içeriklerin internet üzerinden pazarlaması ve satışını sağlayan E-Ticaret türüdür. Mobil uygulamalar, oyunlar, içerik yönetim sistemleri, yazılımlar, E-eğitim, müzik – eğlence – video platformları vs doğrudan online ticaret türüne örnek verilebilir.

 • Dolaylı Elektronik Ticaret

Ürün ve hizmetlerin online olarak; ödemesi yapılıp, sipariş verildikten sonra ürünün paketlenip, kargo vb teslim şekilleriyle müşteriye teslim edilmesine dolaylı E-Ticaret denir. Tatil paketi, uçak bileti vs satın almakta doğrudan online ticaret kapsamına girmektedir. En fazla kullanılan online ticaret türlerinden biridir.

Taraflara Göre E-Ticaret Türleri

 • B2B (Business to Business – İşletmeden İşletmeye)

Üretici veya toptancının ürün ve hizmetlerini mağaza, market, restaurant, hastane, pastane gibi işletmelere yapmış olduğu satış ve pazarlama sonucu oluşan ticaret türüdür. Bir bilgisayar ve teknolojik cihaz üreticisinin ürünlerini, teknoloji mağazasına satması B2B ticarete örnektir.

 • B2C (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye)

Üretici, toptancı, mağaza, market ve benzeri işletmelerden son tüketiciye yapılan satış ve pazarlama ile oluşan B2C E-ticaret türüdür. Bu E-Ti caret modelinde satış son alıcı yani tek taraflı yapılmaktadır. Trendyol.com‘u online pazaryeri web sitesini bu E-ticaret modeline örnek verebiliriz. En çok tercih edilen online ticaret modeli diyebiliriz.

Elektronik ticaret turleri nelerdir 6969

 • C2C (Consumer to Consumer – Tüketiciden Tüketiciye)

İki veya daha fazla tüketici arasında yapılan online ticaret modelidir. Bu ticaret modeline Sahibinden.com, Dolap.com gibi uygulama ve web tabanlı E-Ticaret platformlarını örnek verebiliriz.

 • B2E (Business to Employee – İşletmeden Çalışana)

İşletmede çalışanları aracığıyla yapılan online ticaret modellerinde biridir. Çalışanı aracı olarak değerlendiren, bir ağ pazarlama ve satış modelidir.

 • B2G (Business to Government – İşletmeden Devlete)

Devlet kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri online olarak işletmelerden satın alma süreçleri sonucu ortaya çıkan E-Ticaret modelidir. E-ihale platformu bu ticaret modeline bir örnektir.

 • M2M (Machine to Machine – Makineden Makineye)

Endüstri 4.0’tün hayatımıza girmesinde sonra fazlaca kullanılması ön görülen makineler arası E-Ticaret modeli. Makinelerin internet ağları veya diğer bağlantı modelleriyle ihtiyaç duyulan ürün, hizmet ve içeriği satın alması sonucu oluşan yapay zeka destekli bir modeldir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Elektronik ticaret yapmak, her ne kadar kolay olarak görünse de, alt yapı ve uzmanlık gerektiren bir durum söz konusudur. Süreklilik esasına bağlı bir elektronik ticaret girişimi yapmak çok önemli. Eğer geleneksel ticaret ile uğraşıyorsanız, E-Ticaret girişimi yapma avantajınız daha yüksektir. Hiç bir satış ve pazarlama deneyiminiz veya ürün ve hizmet sağlayıcı bir altyapınız yoksa, biraz dezavantajlı duruma düşersiniz. Elektronik ticaret birçok yönüyle fiziksel alt yapıya ihtiyaç duymaktadır. Örneğin, bir giyim mağazanız olmadığını halde, sosyal medya üzerinden elbise satmak isteseniz bile; lojistik ve tedarik ihtiyacınız muhakkak olacaktır. Bu durum sizin kısmi olarak, fiziksel bir iş sahası ve modeline ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

İlk olarak hangi türde E-Ticaret yapmak istediğinizi ve gerekli alt yapıyı oluşturmanız gerektiğini bilmelisiniz. Daha sonra hangi platform, sistem veya modüle ihtiyacınız olduğunu saptamalı ve tedariğini sağlamalısınız. En önemlisi bu süreçleri planlarken, süreçler, sistemler, platformlar ve içerikler hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu işi yaparken öğrenirim algısıyla başlarsanız. Pek iyi sonuçlar elde etmeniz mümkün olmayabilir. En önemli konulardan birisi de, Elektronik ticaret girişimi için plan yaparken bütçenizi, planlanan bütçe üzerinde bir yatırım miktarı olarak belirlemeniz sizin faydanıza olacaktır.

E-Ticaret (Elektronik Ticaret) Avantajları
 • Daha hızlı ve konforlu satın alma süreçleri vardır.
 • Çok kolay mağaza, ürün, koleksiyon, kategori oluşturma ve listeleme.
 • Geleneksel ticarete göre, maliyet oranları çok azdır.
 • Uygun maliyetli tanıtım, reklam ve pazarlama seçenekleri mevcuttur.
 • Müşteri ve kullanıcılar için esneklik ve çeşitlilik.
 • Erişim ve kısıtlama olmaması.
 • Ürün, fiyat, kalite, skor vs karşılaştırması.

 • Müşteri, satıcı, pazar taleplerine daha hızlı yanıt verme.

 • Alternatifli satıcı, üretici, ödeme, lojistik vb seçenekleri mevcuttur.

Dijital Pazarlama Blog

We Are Social Türkiye Dijital Raporu 2023

Yazar |5 Temmuz 2023|Dijital Analiz, Blog, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, Dijital Reklamcılık, E-Ticaret (Online Ticaret), Facebook, Google Ads, Google Reklam, İnstagram, SEM, Sosyal Medya, Varsayılan, Web Site, Youtube|

Organik Sıralama ve Trafik Artıracak 12 SEO İpucu

Yazar |6 Ekim 2023|SEO, Blog, Dijital Analiz, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, E-Ticaret (Online Ticaret), Google, Varsayılan|

İster küçük bir işletme sahibi olun ister bir Fortune 500 devamını oku

SEO Uzmanı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar |18 Ekim 2023|SEO, Blog, Dijital Analiz, Dijital İşletme Yönetimi, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, E-Ticaret (Online Ticaret), Google, Varsayılan|

SEO uzmanı seçerken dikkate almanız gereken bazı faktörler vardır. devamını oku