İster küçük bir işletme sahibi olun ister bir Fortune 500 şirketi yönetiyor olun, SEO’nun işletmenizin başarısı üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. SEO stratejiniz, hedef müşterilerinizin sizi ne kadar kolay bulabileceğini belirler. İnternet kullanıcılarının %75’inin arama sonuçlarının ilk sayfasından sonrasına bile bakmadığı göz önüne alındığında , bu hiç de kolay bir iş değil.

Sitenizi gelecekteki müşterilerinizin önüne çıkarmak için kullanabileceğiniz 12 basit SEO ipucu ve püf noktası

İlgili Anahtar Kelimeleri Hedefleyin (Birincil ve İkincil)

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir iyi SEO stratejisinin temelidir. Anahtar kelimeleri etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, web sitenize daha fazla insanı çekecek içerikler geliştirebilirsiniz. İlk adım, sayfanızın birincil ve ikincil anahtar kelimelerini tanımlamaktır.

Birincil anahtar kelimeniz içeriğinizin ana odak noktasıdır. Sayfa başına yalnızca bir birincil anahtar kelime seçmeniz gerekir. Sayfanızın odak noktası, marka kimliğiniz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle alakalı olmalıdır.

İkincil anahtar kelimeleriniz ana konuyu desteklemektedir. Muhtemelen bunlardan birkaçına sahip olacaksınız. Genellikle birincil anahtar kelimeden daha ayrıntılıdırlar ve bir makale boyunca ele aldığınız alt konuları temsil ederler. Bunları içeriğinize doğal bir şekilde dahil etmeye çalışın, ancak uymuyorsa zorlamayın.

Birincil ve ikincil anahtar kelimelerinizi bulmak için Anahtar Kelime Planlama Aracı kullanabilirsiniz.

semrush anahtar kelime bulma araci 7020

anahtar kelime bulma aracı

Öncelikle hedeflemek istediğiniz ana konuyu temsil eden en çok kullanılan anahtar kelime girin.

Daha sonra birincil anahtar kelimenizi seçin. Son derece alakalı ve hedeflerinize uygun olanı bulmaya çalışın. Örneğin, belki de seyahat hakkında eğitici bir blog yazısı yazmak istiyorsunuz ve daha düşük zorluk derecesine sahip bir anahtar kelime bulmak istiyorsunuz.

Potansiyel destekleyici anahtar kelimeler listenizi oluşturmak için Sorular ve İlgili Anahtar Kelimeler bölümlerine çok dikkat edin.

Kaliteli Orijinal SEO İçerik Yazın

Kullanıcıların sitenizi bulup geri dönmesini istiyorsanız orijinal, kapsamlı ve her zaman güncel olan kaliteli içeriğe ihtiyacınız var.

Orijinal içerik, izleyiciye benzersiz bakış açınızı ve uzmanlığınızı gösterir ve onların sizinle ilişki kurmasını sağlar. Dahası, arama motoru algoritmaları, özellikle Google, benzersiz içeriği ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. İyi SEO uygulayan ve güvenilir orijinal içerik yayınlayanların aramaları artırması muhtemeldir.

İdeal olarak içeriğiniz kapsamlı olmalıdır. Bu, yayınladığınız içeriğin bir kullanıcının o konu hakkında bilmek isteyebileceği her şeyi yanıtladığı anlamına gelir. Kapsamlı sayfalar, arama motorlarına o konuda uzman olduğunuzu göstermenize yardımcı olur.

SEO içerik şablonu aracı, daha kapsamlı içerik yazmanıza yardımcı olabilir. Hedef anahtar kelimeniz için üst sıradaki rakip içeriğini analiz eder ve iyi performans göstermeniz için hangi özellikleri hedeflemeniz gerektiğini size söyler.

Son olarak, her zaman yenilenen içerik uzun vadeli bir değere sahiptir ve uzun bir süre boyunca alakalı olmaya ve trafik oluşturmaya devam edecektir. Gelen pazarlama, odak noktanız başka yerdeyken sonuç üretmeye devam ettiği için vermeye devam eden bir hediyedir.

Her zaman yenilenen içerik oluştururken, önemli güncellemelere ihtiyaç duymadan hangi konuların okuyucularınıza uzun vadeli değer getireceğini düşünün. Sezonluk, son dakika haberlerden veya zamana duyarlı veri hikayelerinden kaçınmaya çalışın. Bu sayfaların zaman içinde alakalı kalması pek olası değildir.

İçeriği Arama Motorlarına Göre Biçimlendirin. Öne Çıkan Snippet Hedefleyin

Yazdığınız içeriğin iyi performans göstermesini istiyorsanız hedef kitlenizin sorduğu soruları yanıtladığınızdan emin olun. Bunu yapmanın bir yolu öne çıkan snippet’leri hedeflemektir.

Öne çıkan snippet’ler Google’daki arama sonuçları sayfasının üst kısmında görünür. Kullanıcının sorusunu, sayfadan ayrılmaya gerek kalmadan yanıtlamak üzere tasarlanmıştır. Oldukça görünürdürler, faydalıdırlar ve numaralı sonuçlardan önce göründükleri için organik trafik çekme olasılıkları yüksektir. Bunların SERP özellikleri olarak da adlandırıldığını görebilirsiniz.

google one cikan snippet icerik seo icerik 7020

google öne çıkan snippet içerik

Bu pozisyonlar dijital pazarlamacılar tarafından oldukça aranıyor. Kazanmak için içeriğinizi onları hedefleyecek şekilde optimize etmeniz gerekir. Öne çıkan snippet’leri hedeflemek için kullandığınız stratejiler , söz konusu snippet’i kazanmasanız bile içeriğinizi okuyucular için daha faydalı hale getirebilir ve SEO’nuzu geliştirebilir .

İşte yapmanız gerekenler:

Öncelikle öne çıkan bir snippet’i hedeflemek için hangi içeriği optimize etmek istediğinizi seçin. Hedeflemek istediğiniz arama amacı ve SERP özelliği ile alakalı anahtar kelimeleri belirlemek için anahtar kelime planlama aracını kullanın.

One Cikan Snippet icin Anahtar Kelime Planlayici Kullanma 1 7020

Öne Çıkan Snippet için Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanma

Daha sonra, şu anda hangi tür içeriğin öne çıkarıldığını görmek için o anahtar kelimeyi kendiniz arayın. İçeriğin hangi soruyu yanıtladığını ve nasıl yazıldığını not edin. Araçtaki bir anahtar kelimenin yanındaki üçgeni seçerek hedef konumunuzdaki en iyi SERP sonuçlarını da görebilirsiniz.

Örneğin, snippet madde işaretli bir liste mi yoksa bir tablo mu? Bilgiler doğru mu? Başka neler iyi sırada yer alıyor? Bu gözlemler size içeriğinizi nasıl düzenleyeceğiniz konusunda bir fikir verecektir.

Öne Çıkan Snippet Göre İçerik Düzenleme

İçeriğinizin snippet’teki hedef soruyu mümkün olduğunca açık ve net bir şekilde sorduğundan ve yanıtladığından emin olun. Sonuçta araştırmalar, soru soran bir içeriğin öne çıkan snippet’e sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Başlık ve alt başlıkları kullanarak sayfanızı düzenleyin. Sayfanız için anlamlıysa, istediğiniz SERP özelliğini hedeflemek için alt başlıklarınızdan birini kullanmayı deneyin. Başlıklar ve alt başlıklar sayfanızı anlamanızı veya arama yapmanızı kolaylaştırır; bu da arama sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Son olarak sayfanızın kopyasını sıkılaştırın. Çok karmaşık olmayan bir dille kısa, doğrudan cümleler (en fazla 20 kelime) kullanmaya çalışın. Tek cümlelik paragraflardan kaçınmaya çalışmalısınız ama bunların çok uzun olmasını da istemezsiniz.

Sayfa Başlık (Meta Title) ve Meta Açıklamaları (Meta Description) Optimize Edin!

Sayfa başlığınız ve meta açıklamanız hedef kitlenizin gördüğü ilk şey olabilir. Kullanıcılar yalnızca bunlara dayanarak sayfanızı tıklayıp atlamayacaklarına karar verebilir. Bu kadar az kelime için çok fazla güç var, bu yüzden etkili olduklarından emin olun.

Optimize Edilen Google SERP Sayfa Baslik Meta Title Meta Aciklamalari Meta Description 7020

Optimize Edilen Google SERP Sayfa Başlık (Meta Title) Meta Açıklamaları (Meta Description)

Genellikle, web sitenizi barındırmak için kullandığınız platform ne olursa olsun, sayfa başlığınızı ve meta açıklamanızı düzenlemenin kolay bir yolunu sunar. Örneğin WordPress, “SEO başlığı” ve “meta açıklaması” etiketli iki kutu sunar.

İşte hatırlamanız gereken birkaç ipucu:

 • Sayfa başlığınızı 30 ila 60 karakter arasında tutun
 • Meta açıklamanızı 160 karakterin altında tutun
 • Hedef anahtar kelimenizi ekleyin
 • Sayfanızın neyle ilgili olduğunu ve onu benzersiz kılan şeyin ne olduğunu anlatın
 • Başlığınızın ve meta açıklamanızın her sayfa için benzersiz olduğundan emin olun

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Fikir üretmek amacıyla konunuzla ilgili diğer başarılı başlıklara bakmak için Konu Araştırma aracını kullanın . SEO İçerik Şablonu ayrıca eklemek isteyebileceğiniz bazı anahtar kelimeleri de önerebilir.

Kısa ve Açıklayıcı URL Kullanın

URL yapınızı geliştirmek, nispeten az bir çabayla sayfa içi SEO’nuzu önemli ölçüde etkileyebilir . Temiz bir URL, arama motorlarının sayfanızı anlamasına yardımcı olabilir ve SERP’lerde size daha kullanıcı dostu bir görünüm kazandırır.

SEO Odakli Kisa ve Aciklayici URL Kullanma 7020

Kısa ve Açıklayıcı URL Kullanma

SEO Dostu Etkili bir URL için Yapılması Gerekenler

 • Anahtar kelimeler kullanın: Mümkünse birincil anahtar kelimenizi eklemeye çalışın
 • Okunabilir olun: Ziyaretçiniz URL’yi okuduğunda sayfanın neyle ilgili olduğunu anlaması kolay olmalıdır.
 • Kısa ve öz olun: Daha kısa URL’ler (yaklaşık 60 karakter) tercih edilir. Bunun nedeni, birçok arama motorunun daha uzun URL’leri işleyememesi ve sonuç olarak sizi daha alt sıralara koyabilmesidir.

Yüksek Site Otoritesine Sahip Web Sitelerinden Backlink Alın

Geri bağlantılar (Backlink) veya sitenize yönlendiren harici bağlantılar kritik bir sıralama faktörüdür. Saygın kaynaklardan gelen bağlantılar sitenizin otoritesini artırabilir ve zamanla SEO’nuzu geliştirebilir. Bu geri bağlantıları, bağlantı kurma adı verilen bir işlemle elde edebilirsiniz.

Peki hangi backlink kaynaklarını hedefleyeceğinizi nasıl anlarsınız? Çok basit: Rakiplerinizin geri bağlantılarını kimden aldığını öğrenin. Mevcut backlink profilinizi rakiplerinizle karşılaştırmak ve yeni fırsatlar bulmak için Backlink Gap Aracını kullanın

Backlink Gap aracını kullanmak için: 

 1. Alanınızı ve en fazla dört rakibinizi girin ve “Potansiyel müşteri bul”u tıklayın.
 2. Sonuçlarınızı daraltmak için rapor filtrelerini kullanın. Örneğin, yalnızca Yetki Puanı 80 veya daha yüksek olan en iyi fırsatlara bakmayı seçebilirsiniz.
 3. Takip etmek istediğiniz geri bağlantı fırsatlarını seçin ve bunları bir Bağlantı Oluşturma aracı projesine göndermek için “Erişimi başlat”a tıklayın. Semrush’tan hiç ayrılmadan onları takip etmek için Bağlantı Oluşturma aracını kullanın. Mevcut bir Bağlantı Oluşturma aracı projeniz yoksa bir tane oluşturmanız istenecektir.

Elbette geri bağlantı oluşturmanın tek yolu bu değil. İşte birkaç fikir daha:

 • Özellikle ilginç bir infografik veya sunabileceğiniz başka bir şey varsa, diğer satış noktaları için bir konuk gönderisi yazmayı teklif edin.
 • Site içeriğiniz için bir araya getirdiğiniz orijinal araştırmaları veya verileri ele almak için yayıncılara ulaşın.
 • Endüstri rehberlerinde listelenin. Güvenilirliği daha da artırmak için profesyonel sektör derneklerine katılmanız, yerel alıntı hizmetlerini, ağ gruplarını veya ticari organizasyonları kullanmanız gerekebilir

Web Sitesinde Yavaş Yüklenen Her Şeyi Kaldırın

Sayfa yükleme süresi yalnızca kullanıcı deneyimini etkilemez. Ayrıca SEO’nuzu da etkileyebilir. Sonuçta, eğer bir sayfa çok yavaş yüklenirse, kullanıcıların sitede kalması pek olası değildir, bu da hemen çıkma oranınızı artırır. Bir sayfanın yüklenme süresi, üç Önemli Web Verisinden biridir ve bir sıralama faktörüdür.

Google PageSpeed ​​Insights masaüstü ve mobil sayfa hızınızı sıfırdan 100’e kadar bir ölçekte puanlayan ücretsiz bir SEO aracıdır; 100 en hızlısıdır.

Web Sitesi Google Pagespeed Testi 7020

Web Sitesi Google Pagespeed Testi

Sayfanız çok yavaş yükleniyorsa yükleme sürenizi artırabilecek sayfa öğelerini arayın. Örneğin sayfanıza gereksiz eklentiler mi eklendi? Sayfanızın hızını artırmak için bunları kaldırmayı deneyin.

Site Denetimi aracını kullanarak sitenizi bu ve diğer faktörler açısından kontrol edebilirsiniz . Site Audit, yavaş yükleme süresi, HTTPS uygulaması, işaretlemeler, Önemli Web Verileri, bozuk bağlantılar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli SEO sorunlarına yönelik 140’tan fazla kontrole sahiptir. Sitenizin güncel olduğundan emin olmak için bunu PageSpeed ​​analizleriyle birlikte kullanın.

Dahili ve Harici Bağlantılar Kullanın

Dahili (internal link) ve harici (external link) bağlantıların etkili bir şekilde kullanılması taranabilirliği, kullanıcı deneyimini ve güvenilirliği artırabilir. İdeal olarak, bu bağlantıların yararlı ve alakalı bilgilere yol açması gerekir.

Dahili bağlantılar (internal link), kullanıcıları sitenizdeki diğer sayfalara yönlendirir. Arama motoru tarayıcılarının içeriğinizi bulmasına yardımcı olur ve kullanıcıları sitenizde daha uzun süre kalmaya teşvik eder. Örneğin, hedef kitlenizin sitenizden hiç ayrılmadan araştırdıkları bir konu hakkında daha fazla bilgi bulmasına yardımcı olmak için ilgili blog gönderileri arasında bağlantı oluşturabilirsiniz. Etkili bir dahili bağlantı stratejisi oluşturma bu bakımdan çok önemlidir.

Dış bağlantılar (external link), kullanıcıyı başka bir web sitesine yönlendiren bağlantılardır. Bunları, hakkında yazdığınız konuyla ilgili kaliteli, yetkili içeriğe sahip web sitelerine bağlantı vermek için kullanabilirsiniz. Düşük kaliteli içeriğe bağlantı vermek güvenilirliğinizi olumsuz yönde etkileyebileceğinden, harici bağlantılarınızı eklemeden önce incelemeyi unutmayın.

Grafikleri (Resim) Optimize Edin

Bir konunun özünü mükemmel bir şekilde yakalayan renkli bir grafiğe veya görsele direnmek zordur. Web siteniz için bu tür görseller oluşturuyorsanız bunların optimize edildiğinden emin olun. Akılda tutulması gereken birkaç nokta:

Boyut ve Biçimlendirme: Okuyucularınız için en uygun resim boyutunu ve dosya türünü kullandığınızdan emin olun. Bir görselin çok büyük olması sayfanızı yavaşlatabilir. Dosya türü desteklenmiyorsa resim hiç yüklenmeyebilir.

Erişilebilirlik: Her görsel için daima açıklayıcı alternatif metin ekleyin. Bu yalnızca sitenizi ekran okuyucular için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla destekleyici anahtar kelimenin entegre edilmesi için fırsatlar da yaratır. Önemli metin öğelerini, bunlara erişmenin başka bir yolu olmadığı sürece resimlerinize yerleştirmekten kaçının.

Bağlam – Alaka: Resimlerinizi sayfanızdaki ilgili metnin yanına yerleştirerek onlara bağlam sağlayın. Mümkünse en önemli görselinizi sayfanın üst kısmına yakın bir yere yerleştirmeye çalışın.

Bağlantılar – URL Yapıları: Tüm görselleriniz için açıklayıcı adlar ve mantıksal URL yapıları oluşturun. Bu yalnızca onları organik arama için optimize etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarının resimlerinizi sitelerinde paylaşmasını da kolaylaştırır ve potansiyel olarak size geri bağlantı sağlar.

Test Et: Sayfalarınızı mobil ve masaüstü cihazlarda test etmeyi unutmayın. Kullanıcılar Google Görseller‘de masaüstü bilgisayarlara göre daha sık mobil cihazlardan arama yapma eğilimindedir; bu nedenle, görsellerinizi mobil cihazlar için optimize etmenin ek faydaları olabilir.

Düzenli Web Sitesi Denetimi Yapın

Düzenli site denetimleri gerçekleştirmek, sitenizin hem işlevsel hem de kullanıcı dostu kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca bozuk bağlantılar, artık sayfalar veya yavaş yükleme süreleri gibi gözden kaçırmış olabileceğiniz sorunları yakalamanın da mükemmel bir yoludur. Daha sonra, önemli bir etkiye sahip olmadan önce bunları önceliklendirebilir ve ele alabilirsiniz. Denetim için

 • Denetim amacını belirleyin; teknik SEO, içerik, dış SEO, site içi SEO vs
 • Audit, tarama, yapılacak araçlara karar verin.
 • Site denetiminizi çalıştırın veya planlayın
 • Sayfa kaynağınızı ve kaç sayfayı taramak istediğinizi karar verin.
 • Tarayıcı ayarlarınız, izin verilmeyen URL’leriniz veya URL parametreleriniz dahil olmak üzere her türlü ek spesifikasyonu sağlayın.

Rakiplerinizi İnceleyin

Muhtemelen siz ve en büyük rakipleriniz benzer türde içerikler oluşturuyor ve benzer bir kitleyi hedefliyorsunuz. Rakiplerinizin web sitelerini analiz ederek etkili içerik ortamları hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya içeriğiniz için yeni fikirler üretebilirsiniz.

Öncelikle en önemli rakiplerinizi belirleyin. Pazar gezgini aracı veya pazarlama rakip araçları , nişinizdeki büyük oyuncuları ve ne kadar trafik ürettiklerini izlemenize yardımcı olabilir.

Trafik Analizi aracı, rakiplerinizin ne kadar trafik kazandığının yanı sıra ana trafik kaynaklarını ve trafik kanallarını (ücretli, sosyal vb.) de size gösterebilir.

semrush seo rakip trafik analizi ornegi 7020

seo rakip trafik analizi örneği

En iyi performans gösteren sayfaları da dahil olmak üzere organik arama performanslarına genel bir bakış için Organik Araştırma aracını kullanın .

semrush seo organik arastirma trafik analizi ornegi 7020

seo organik araştırma trafik analizi örneği

Son olarak, rakiplerinizin sıraladığı, sizin kaçırdığınız anahtar kelimeleri belirlemek için Anahtar Kelime Boşluğu aracını kullanın.

semrush seo anahtar kelime boslugu analizi ornegi 7020

seo anahtar kelime boşluğu analizi örneği

SEO için Güncel Kalın

Her dijital pazarlamacının bildiği bir şey var: Arama motoru (Google, yandex, bing vb) algoritmaları sürekli değişiyor ve bu şekilde dijital ortam da gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle, önde olmak ve kazanmaya devam etmek istiyorsanız SEO konusunda kendinizi eğitmeniz çok önemlidir.

Neyse ki bloglar, e-kitaplar, podcast’ler, videolar, web seminerleri ve daha fazlasıyla parmaklarınızın ucunda tonlarca kaynak var