Dijital İçerik Pazarlaması

Dijital İçerik Pazarlaması2023-06-25T19:03:08+03:00

Dijital içerik pazarlaması; hedef kitleye veya müşteriye ulaşmak, elde tutmak, iletişim kurmak, harekete geçirmek, bilinirliliği artırmak, itibar sağlamak, satış yapmak, etkileşim ve dönüşüm sağlamak için, online platformlar üzerinden, yazı, fotoğraf, video, ses, grafik, postcast ve infografik içeriklerle, içerik tüketicisi arasında bir bağ oluşturmaya yönelik yapılan bir pazarlamasına denir.

Dijital içerik pazarlaması ile çok fazla kitleye ulaşabilinir. Hedef koyulan kitle ve müşteriler filtre edilebilir. Bu sayede hedef dışı, olumsuz etkileşim ve dönüşümleri önlemek mümkündür. Geleneksel içerik pazarlaması ve reklamcılık faaliyetlerinden daha ucuzdur. İstenilen analiz ve raporları edinmek kolaydır. Yenileme veya revize işlemleri, platform ve sistemler çok kolay gerçekleşir.

burak yildiz profil1 6805

BURAK YILDIZ

Dijital Pazarlama, Performans Uzmanı

Dijital Performansınızı Artırın

Dijital İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

Dijital içerik pazarlaması sayesinde, kitle ve müşterilerin talep, istek, bilgi, çözüm, soruların yanıtları, güven oluşturma, ilişki geliştirme, dönüşüm, iyileştirme ve satış yapılmasına yardımcı olur. Potansiyel kitle üzerinde yoğunlaşmaya imkan sağlar. İçerik pazarlama yöntemini kullanarak, filtre edilmiş hedef kitle veya müşteriye ulaştıktan sonra, onlardan edinilmiş analizler ve pazarlama istatistikleri sayesinde, daha yüksek dönüşümlü içerik pazarlaması çalışmaları yapılabilir. Analiz ve istatistikleri sosyal medya, arama motoru, reklam modülleri, web analiz platformları aracılığıyla içeriklerinizden elde edebilirsiniz.

dijital icerik pazarlamasi neden onemli 6805

dijital içerik pazarlaması neden önemli?

Dijital içerik pazarlaması için kullanılan yöntem ve platformlar oldukça çeşitlidir. Bundan dolayı, dijital pazarlama sürecinde en çok başvurulan pazarlama şeklidir. İnternetin var olmasını ve devamlılığı sağlayan en önemli kriter içeriktir, diyebiliriz. Online platformların neredeyse bütünü, farklı türlerden içeriklerden oluşmaktadır. İçeriği önemli hale getiren birçok sebepten dolayı, dijital içerik pazarlaması diğer dijital pazarlama türlerine birçok yönden etki eder. Örneğin; SEO – Arama motoru optimizasyonu, SEM – Arama motoru pazarlaması, SMM – Sosyal medya pazarlaması kesinlikle içerik pazarlamasını destekler ve yöntemlerini kullanır. Dijital içerik pazarlaması yapmanın önemli avantajlarından bazıları;

  • Daha geniş kitleye ulaşmayı ve hedef kitleyi aktif tutar.
  • Geleneksel ve diğer pazarlama şekillerine göre daha ucuzdur.
  • Rekabet olarak, önde olmanızı sağlar.
  • Önemli analizler ve raporlamalar elde edilir.
  • Dönüşüm ve etkileşim oranlarının kaliteli bir şekilde artmasını sağlar.
  • İtibar, bilinirlik, kalite skorunu, kapsama oranlarını arttırır.
  • Dolaylı ve direk satış ve karlılık seviyesinin artmasına yardımcı olur.
Dijital İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Dijital İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Dijital içerik pazarlamasına başlamadan önce, beklenti ve hedefleri belirlemek için çalışma ve analizler yapılmalıdır.

Dijital içerik pazarlaması, dijital içerik yönetimiyle etkileşimli ve iç içe çalışan bir sistematik yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı, içerik pazarlaması çalışması yaparken aynı başlangıç süreçleriyle başlangıç sağlar. İçerik pazarlaması için başlangıçta; konu, amaç, içerik detayı, kurgu, kalite, etkiletişim, dönüşüm, içerik türü vs kriterlere göre planlanır.

Dijital içerik pazarlaması için oluşturulan içeriklerin paylaşımı, yayılması, etkileşim ve dönüşüm sağlaması, büyümesi, yönetilmesi, yenilenmesi için içerik yönetim veya online içerik platformlarından hangileriyle bu süreci gerçekleştirilmesi gerektiğine karar verilmeli. Bu süreç için en faydalı ve en platformların seçilmesi çok önemli.

Dijital içerik pazarlaması sürecinde, oluşturulan içeriklerin, beklenen pazarlama performansı ve kriterlerine, içeriğin konusuna uygun, alakalı, faydalı ve etkisi yüksek içerik kalitesine sahip olmalıdır.

İçeriklerin kalite, özgün, kreatif, parametrelere uygun olması için ücretli veya ücretsiz içerik planlama, oluşturma, analiz etme, strateji belirleme araçlarından faydalanılması tavsiye edilir.

Blog İçerikleri

We Are Social Türkiye Dijital Raporu 2023

Yazar |5 Temmuz 2023|Dijital Analiz, Blog, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, Dijital Reklamcılık, E-Ticaret (Online Ticaret), Facebook, Google Ads, Google Reklam, İnstagram, SEM, Sosyal Medya, Varsayılan, Web Site, Youtube|