Etkileyici Pazarlama

Etkileyici Pazarlama2023-06-25T19:18:24+03:00

Etkileyici pazarlama, işletmeler, markalar, firmalar ürün, hizmet ve tanıtım içeriklerini; internet – sosyal medya fenomenleri aracılığıyla sosyal medya kanalları üzerinden pazarlama şekline influencer marketing veya sosyal medya pazarlaması denir. Etkileyici pazarlama, marka ve işletmelerin ürünlerini internet ünlüleri veya içerik oluşturucuların onay veya önerileri yoluyla satış, pazarlama ve tanıtım yapmalarının bir yöntemidir.

Sosyal medya, bloglar, podcast ve video platformları etkileyici ve fenomenlerin çoğuna içerik oluşturmalarına ev sahipliği yapıyor. Bu etkiyi yaratan kişilerin, ilgili platformlardaki içerik ve içerik etkileşimi sağlayan takipçi, ziyaretçi potansiyeli de çok önemlidir. İnstagram, Tiktok veya Youtube fenomenin içerik kalitesine ve hedef kitlesine bağlı, etkileşim ve dönüşüm sağlar. Bundan dolayı etkileyici pazarlamanın en önemli kriterlerinin başında içerik ve kitle performansı (takipçi, ziyaretçi, katılımcı, abone) gelir.

burak yildiz profil1 7055

BURAK YILDIZ

Dijital Pazarlama, Performans Uzmanı

Dijital Performansınızı Artırın

Etkileyici Pazarlama Neden Önemli?

Etkileyici pazarlama; işletme, şirket ve marka itibarı ve güvenilirliğini artırır. Fenomenlerle ortaklık yapmak, kitle ve takipçilerin güvenini kazanmak için olanak tanır. Ve uzun zaman içinde, bu sadık ve çoğalan kitleyle marka, işletme, girişim için ciddi bir kitle oluşması kaçınılmaz. Etkileyici pazarlama, ağızdan ağza pazarlama şekline benzemektedir. Bu da hızlı aksiyonlar alınmasını ve yayılmasını sağlıyor. İletişim ve yayılma hızı diğer pazarlama türlerine göre daha etkin.

Etkileyici Pazarlama neden onemli 7055

İnfluencer marketing sayesinde; etkileşim içinde olan kitleler, genellikle içerik oluşturucuları, internet ünlülerini takip eder. Kitleleri daha çok harekete geçirmek için, farklı sosyal medya platformlarında işbirliği yapmak; marka, işletme ve şirketinizin etki kapsamının, bilinirliğinin genişlemesine aracı olur. Satış, büyüme için yeni aktif müşteriler oluşmasını sağlar. Etkileyici pazarlamayı, diğer pazarlama tür ve kampanyalarına destek ve iyileştirmeler sağlamak için bir araç olarak kullanılabilir.

  • Bilinirlik, itibar, marka değeri ve etkileşimi artırır.
  • Güvenilir, tavsiye edilir algısı oluşturur.
  • İçerik stratejisi ve içerik çeşitliliğini zenginleştirir.
  • Uzun süreli ortaklıklar, girişimlere olanak sağlar.
  • SEO, SEM, ROI (yatırım getirisi) ve gibi dijital pazarlama ve performans süreçlerine katkıda bulunur.
  • kârlılık, satış gibi getirilerin artmasını sağlar.
  • Satın alma ve karar alma-verme süreçlerini hızlandırır.
  • Uygun maliyet ve zaman tasarrufu sağlar.
  • Sosyal medya platformlarında gerçekleştiği için sınırsız paylaşım ve yayılma imkanı sunar.
  • Her marka, işletme, girişim, şirket için kullanılabilir bir pazarlama yöntemidir.
Etkileyici Pazarlama nasıl yapılır?

Etkileyici Pazarlama Nasıl Yapılır?

Etkileyici pazarlama türünü kullanan marka, şirket ve işletmelerin en başlıca hedefleri yeni kitle, müşteri, takipçi, erişim, satış, itibar elde etmek için yapılmaktadır. Bunlar veya bunlara benzer hedefler oluştulur.

Marka, işletme, şirket ile yapılan sözleşmeye ek olarak ticaret komisyonları, rekabet kurulları gibi kurumların belirlemiş olduğu yasal süreçlere göre işbirlikleri ve içerikler sağlanmalıdır.

Etki sağlanmak istenen kitlenin etkileyici pazarlama süreçlerine bağlamadan önce analiz edilip, mevcut kitleden veya yeni bir kitleden oluşturulması sürecini kapsar. Hedef, etkileşim, dönüşüm vs kriterlere göre bu kitle şekillenir. Etkileyici pazarlama yapmak için tercih ettiğiniz, sosyal medya ünlüsü – fenomeni de bu kapsam dahilinde seçilmelidir. Teknoloji vlogu kanalı olan içerik üreticisiyle, el aletleri tanıtımı için işbirliği yapmak; içerik üreticisinin kitlesi ve içeriğiyle alakalı olmadığı için istenilen etkiyi sağlamaz.

Fenomen seçimi yaparken; ortak kitleye sahip, takipçi sayısı, izlenme sayısı, görüntüleme, erişim, etkileşim, hareket aksiyonları, içerik kalitesi, paylaşım sayısı, beğeni sayısı, yorum kalitesi, bot kullanımı gibi analizlere bakılmalıdır. Marka, işletme veya şirketin kurumsal olarak vizyon ve misyonuna uygunluğu tespit edilmelidir. Etik ve toplumsal kurallar konusunda hassasiyetinin ne durumda olduğu gözlemlenmelidir. Bunlara benzer birçok konuda filtre edilmeli, daha sonra karar verilmelidir.

Etkileyiciniz olarak belirlediğiniz fenomenin, ne sıklıkla sponsorlu paylaşım yaptığı takip edilmelidir. Ücretli – sponsorlu gönderi sayısı olması gerekenden ve çok sıklıkta yapılırsa, takipçi kitlesinin etkileşim oranı düşük olabilir. Günlük 10 instagram paylaşımı yapılıyorsa; son paylaşılan hikaye paylaşımı ilki kadar etkili olmayacaktır. Kitleyi ilgili, meşgul, aktif tutmak için; eğlenceli, ilgi çekici vs organik gönderi paylaşımlarının yapılıp – yapılmadığına dikkat edilmelidir.

İnfluencer-lar içerik üreticisi oldukları için, oluşturdukları içerikleriyle etkileşim içinde olunması onların hedeflerinden en önemlisidir. Olumlu ve etkili bir iletişim için, onların içeriklerine yorum, beğeni, paylaşım yaparak iletişim içine girmeniz, sizinle olan işbirliği sürecinde, size çok fayda sağlayacaktır. Size oluşturulan, paylaşımı yapılacak olan içerikler için daha bir ilgili olabilir.

İnfluencer, içerik oluşturucu olduğu için, size oluşturacağı içeriğe pek müdahale edilmesini istemeyebilir. Bundan dolayı, fikirlerinizi mümkün olduğunca, onun kurgusu dahilinde sunun. Size en çok fayda sağlayabilecek içerik oluşumlarına onay verin. İçerik onaylama sürecini, kendi karalarınız doğrultusunda gerçekleştirin.

İnfluencer, içerik oluşturucu olduğu için, size oluşturacağı içeriğe pek müdahale edilmesini istemeyebilir. Bundan dolayı, fikirlerinizi mümkün olduğunca, onun kurgusu dahilinde sunun. Size en çok fayda sağlayabilecek içerik oluşumlarına onay verin. İçerik onaylama sürecini, kendi karalarınız doğrultusunda gerçekleştirin.

Blog İçerikleri

Neden SEO Uzmanı ile Çalışmak Gerekir?

Yazar |18 Ekim 2023|SEO, Blog, Dijital Analiz, Dijital İşletme Yönetimi, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, E-Ticaret (Online Ticaret), Google, Varsayılan, Web Site|

SEO uzmanıyla çalışmanın birkaç önemli nedeni vardır: Uzmanlık ve Tecrübe: devamını oku

Organik Sıralama ve Trafik Artıracak 12 SEO İpucu

Yazar |6 Ekim 2023|SEO, Blog, Dijital Analiz, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, E-Ticaret (Online Ticaret), Google, Varsayılan|

İster küçük bir işletme sahibi olun ister bir Fortune 500 devamını oku

We Are Social Türkiye Dijital Raporu 2023

Yazar |5 Temmuz 2023|Dijital Analiz, Blog, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, Dijital Reklamcılık, E-Ticaret (Online Ticaret), Facebook, Google Ads, Google Reklam, İnstagram, SEM, Sosyal Medya, Varsayılan, Web Site, Youtube|