SEM – Arama Motoru Pazarlaması

SEM – Arama Motoru Pazarlaması2024-05-07T21:43:02+03:00

SEM – Arama Motoru Pazarlaması; web – internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfasında (SERP), haritalardaki reklam alanlarında üst sıralarda ve diğer SERP konumlarında görünür olmasını sağlamak. Ve site kullanıcı trafiği, tanıtım, satın alma, iletişim gibi dönüşümleri sağlamak için yapılan dijital pazarlama yöntemleridir.

Arama motoru pazarlaması (SEM) etkileşim, dönüşüm, ücretli, ücretsiz gibi kriterlere göre farklı yöntem ve çalışmaları içerir. Arama motoru pazarlaması: Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve Arama motoru reklamcılığı (SEA – Search Engine Advertising) olarak iki farklı pazarlama yöntemi ile yapılmaktadır.

burak yildiz profil1 7055

BURAK YILDIZ

Dijital Pazarlama, Performans Uzmanı

Dijital Performansınızı Artırın

Arama Motoru Optimizasyonu - SEO

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO), internet sitesi sayfa ve içeriklerini arama motoru sayfalarında alakalı ve üst konumlarda yer almasını sağlamak için yapılan optimizasyon çalışmaları

Arama Motoru Reklamcılığı - SEA

Arama Motoru Reklamcılığı – SEA

Arama motoru reklamcılığı; internet sitesi sayfalarını, ürünleri, işletme – harita platformlarını tanıtım, dönüşüm, etkileşim, satış, itibar vb sağlamak için yapılan ücretli reklamları içerir

SEM – Arama Motoru Pazarlaması Neden Önemli?

SEM arama motoru pazarlamasi nedir 7055

Arama motoru pazarlaması neden önemli

Arama motoru pazarlaması, internet sitesi, arama motoru işletme platformları, sosyal medya içerikleri sayesinde arama motorunda dönüşüm, etkileşim, tanıtım, satış, bilinirlik, itibar sağlamak için yapılan teknik, optimizasyon ve reklam çalışmalarını kapsar.

Örneğin yerel bir işletme iseniz, çevrenizde bulunan müşterileriniz size yakın konumdan keşfetmesi ve iletişime geçip pozitif bir etkileşim sağlamasını istiyorsanız; en basit ve ücret gerektirmeyen dijital varlığınızı google business, yandex kurum, bing kayıt yapabilirsiniz. Bu sayede ücretsiz ve basit bir şekilde müşterileriniz ile etkileşim sağlayabilirsiniz.

Bir firma-işletmenin müşteri kitlesi, dolaylı veya direk olarak arama motorları ve sosyal medya platformları üzerinden şekillenmektedir. Bir e-ticaret internet sitesinin müşteri ve satış kitlesinin neredeyse tamamı arama motorları ve sosyal medya platformları üzerinden oluşmaktadır. Sonuç olarak arama motoru pazarlaması, dijital pazarlamanın en önemli pazarlama şekillerinden birisidir. Dijital pazarlama süreçleri için oluşturulan listenin başında yer alması elzemdir.

SEM - Arama Motoru Pazarlaması Nasıl Yapılır?

SEM – Arama Motoru Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama çalışması yapılmaya karar verilmiş ve planlama yapılmışsa, arama motoru pazarlaması yapılmaya da karar verilmiş demektir. Arama motoru pazarlaması, dijital pazarlamanın vazgeçilmez bir parçası olarak düşünülebilir.

Bir işletme, firma iseniz ve internet sitesi, online işletme platformlarınız varsa; arama motoru pazarlama yapmaya başlamadan önce amaç, etkileşim, dönüşüm, beklenti, bütçe gibi kriterleri belirlemeniz gerekir. Daha sonra, hangi arama motoru pazarlaması faaliyetini yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Örneğin, kısa sürede hızlı etkileşim ve dönüşüm almak istiyorsanız; Arama ağı reklam, görüntülü reklam ağı, yerel arama ağı reklamları tercih edebilirsiniz. Ama uzun vadeli bir etki ve dönüşüm istiyorsanız; Arama motoru optimizasyonu (SEO) tercih edebilirsiniz.

SEM – Arama Motoru Pazarlama İstatistikleri

Arama motoru pazarlaması, günümüz dünyasının pazarlama süreçleri için vazgeçilmez bir yöntemdir. Hemen hemen tüm işletme, girişim, marka vs bu yöntemi direk veya dolaylı olarak deneyimlemektedir. Bu deneyimlerden olumlu dönüşümler elde etmek için Arama motoru pazarlama istatistiklerinden yararlanmamız gerekir. Örneğin; bir kahve dükkanı sahibiyseniz, bulunduğunuz konumda “kahve” araması yapan kitle sayısını öğrenip buna göre, arama motoru reklamı, blog içeriği veya işletme sayfası teklifi oluşturabilirsiniz. Bu veya buna benzer analiz verisine ulaşabilir olmanız, arama motoru aracılığıyla elde edilen veri setleri sayesinde mümkündür

 • Global olarak, arama motorları aracılığıyla yapılan tüm aramaların %63 – 65’i Google arama motoru kullanılarak gerçekleşiyor.

 • Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru; Google. Yaklaşık %90 oranında kullanıcı oranına sahiptir.

 • Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) yapılan aramalarda ilk üç (3) sıralamada yer alan sonuçlara tıklanma oranı %60’dır

 • Dijital platformlardaki kullanıcı deneyimlerinin %93’ü arama motoruyla yapılan arama ile gerçekleşiyor.
 • Mobil ve tablet cihaz ortamlarındaki kullanıcı arama trafiğinin %90-95’ü Google üzerinden geliyor.

 • Arama motorlarında anahtar kelime araması yapan kullanıcıların %20-25’i birden fazla SERP sonucuna tıklıyor.

 • Arama motorları ile arama yapan kullanıcıların %50-55’i SERP’te birden fazla kez çıkan markaya tıklamayı tercih ediyor.

 • Mobil ve tablet gibi akıllı cihazlardan yerel arama yapan kullanıcıların %50’si, aynı gün içinde bir mağaza veya işletmeyi ziyaret ediyor.

 • Mobil telefonlardan yerel bir işletme veya mağaza araması yapanların %72’si konumlarına 8 km uzaklıkta olanları tercih ediyor.
 • Kullanıcıları %85’ı aradıkları mağaza konumuna Google Maps’den (Google Haritalar) bakıyor.

 • Arama motoru pazar hacminin %91,45‘ine Google sahiptir.

 • Google her gün 3,9 milyar arama sorgusu işliyor. Bu sayı saniyede 91,100 sorguya tekabül ediyor.

Dijital Pazarlama Blog

Neden SEO Uzmanı ile Çalışmak Gerekir?

Yazar |18 Ekim 2023|SEO, Blog, Dijital Analiz, Dijital İşletme Yönetimi, Dijital İstatistik, Dijital Pazarlama, E-Ticaret (Online Ticaret), Google, Varsayılan, Web Site|

SEO uzmanıyla çalışmanın birkaç önemli nedeni vardır: Uzmanlık ve Tecrübe: devamını oku