Google Ads, Google tarafından bir dijital reklamcılık platformu olarak oluşturulmuştur. Google Adwords olarak 23 Ekim 2000 tarihinde Stanford Üniversitesi doktora öğrencisi oldukları sırada, Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Arama motoru, web sitelerinde veya Youtube’da reklamları gösterimleri sağlayan bir dijital pazarlama aracıdır. Google Ads reklamları, internet reklamcılık sisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı dijital pazarlama kanalıdır.

Şu anda 1 milyondan fazla Google Ads kullanıcısı bulunmaktadır. Google bu reklam platformunu bu kadar çok tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. İşletme, marka, girişimlerin; ürün, hizmet ve içerikleri tanıtmak, satışını yapmak, telefon araması almak, işletmeye fiziksel müşteri ziyareti sağlamak için bu kadar çok kullanılmaktadır. Arama yapılan anahtar kelime ile ilişkili, arama motoru sonuçlarını, Google arama motorunun üst ve alt kısmında gösterimini sağlar. Ayrıca görüntülü arama ağı, video reklam, ürün reklamları, yerel işletme harita reklamları da verebilirsiniz. Anahtar kelime, rekabet ve arama motoru reklam konumuna göre reklam performansı ve tıklama başına ücret değişir.

Google Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Ads hesabı oluştururken başlangıç olarak Google hesabına ihtiyacınız var. Google hesabı üç şekilde oluşturabilirsiniz. Ads hesabı oluşturmak için, kendim için veya işletmemi yönetmek için hesap türlerinden birini seçebilirsiniz. Eğer işletme sahibi iseniz işletmemi yönetmek için Google hesap türünü seçmeniz tavsiye edilmektedir. Bu hesap türü ile Google ‘nin işletmelere özel sunmuş olduğu hizmetlerden de direk olarak fayda sağlamaktadır. Örneğin hesap kuruluşu sırasında Google işletme profili ve harita ekleyebilirsiniz. Birde Google hesabı oluştururken ileri süreçler için, güvenlik talimatlarına uymanız gerekir. Bu bilgilere ek olarak, Google hesabı kurulumu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Google mail ve google hesap kurulumu 5488

Google Hesap Kurulumu

Google Ads Reklam Kampanyası Türleri

Arama ağı kampanyaları: Google arama motoru sonuçlarında sunulan metin reklamları. Arama ağı reklam kampanyaları, müşteri veya kullanıcılar için sunulan ürün, hizmet ve içeriklere Google arama motorunda anahtar kelime etiketleriyle arama yapıldığında üst ve alt konumlarda ulaşmanızı sağlayan, arama sonuçlarındaki metin reklamlarıdır.

 • Metin reklamları
 • Duyarlı arama ağı reklamları
 • Dinamik arama ağı reklamları
 • Yalnızca telefon araması üreten reklamlar

Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları: Görsel içeriklerden oluşan reklam kampanyası türüdür. Bazı görüntülü reklam çeşitlerinde yazılı içerikler ve yönlendirici butonlarda kullanılmaktadır. Görüntülü arama ağı reklamları; iş ortağı web siteleri, Youtube ve uygulamalarda yayınlanmaktadır. Hedef kitleye ulaşmak için kullanılan bu reklam türü, oldukça etkili dönüşümler almanızı sağlar.

 • Metin Reklamlar
 • Resim Reklamlar
 • Etkileşim Reklamları
 • Gmail Reklamları

Video kampanyaları: Video içeriklerden oluşturulan reklam kampanyası türüdür. Youtube ve web sitelerinde belirli video boyut ve içerik koşullarıyla yayınlanmaktadır. Marka ve işletme bilinirliği, satış, tanıtım gibi dönüşümleri arttırmak için çokça tercih edilir.

 • Görüntülü Reklamlar (Display Ads)
 • Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay Ads)
 • Yayın İçi Reklamlar (Trueview)
 • Atlanamayan Video Reklamlar (Bumper)
 • Masthead Reklamlar

Alışveriş kampanyaları: Web siteleri üzerinden ürün veya hizmetlerin satışının yapılmasını sağlaya reklam kampanyası türüdür. Fiziksel mağaza konumlarında ürün tanıtımı yapmak içinde yerel envanter reklam kampanyası da kullanılabilir. Alışveriş kampanyası reklamları, Google alışveriş sekmesi, arama motoru sonuçları ve Google görsellerde görünür.

Google Ads Hesabı Nasıl Kurulur?

Bir Google Ads hesabı oluşturmak için ve reklam vermek için Google Ads hesabına ihtiyacınız var. Bunun için, Google hesabı, e-posta ve web sitesiniz olması gerekir. Aslında web siteniz olmasa bile reklam vermeniz mümkündür. Eğer yeni bir reklam veriyorsanız; Google Ads Akıllı kampanyaları kullanarak Google’da reklam yayınlayabilirsiniz. Örneğin, yerel bir mağaza için; müşterilerin mağazayı ziyaret ve telefon araması gibi çevrimdışı dönüşümleri için yerel reklam kampanya türünü tercih edilebilir. Bunun için web sitesine ihtiyacınız yoktur.

Google Ads hesabı kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Google hesabına giriş yapın.
 • Google uygulamalar sekmesinde Google Ads uygulamasına giriş yapın.
 • İki kampanya oluşturma modu vardır. Akıllı ve uzman kampanya modu.
 • Varsayılan olarak, yeni akıllı kampanya oluşturma sayfası sizi karşılıyor. Basit bir arama ağı metin reklamı için bu modu kullanabilirsiniz.
 • Daha kapsamlı kampanyalar ve hesap oluşturmak için, uzman kampanya modunu tercih edebilirsiniz.
Google Ads Akilli ve Uzman Yeni Kampanya Modu scaled 5488

Google Ads Akıllı ve Uzman Kampanya Modu

 • Her iki kampanya türü modunda da hedef seçerek devam edebilirsiniz.
 • Kampanya oluşturmadan hesabı tamamlamak istiyorsanız; ‘kampanya olmadan bir hesap oluşturun’ linkini takip ederek diğer hesap kurulumuna devam edebilirsiniz.

Google Ads Kampanya Hedefleri Nelerdir?

Google Ads için, iki adet kampanya modu vardır. Profesyonel dijital pazarlama uzmanlarının kullanımı için; Uzman modu. Amatör reklam kampanyası oluşturmak için; Akıllı kampanya modu vardır. Bu modların herhangi biriyle kampanya oluşturmak için, hedef seçimi yapmalısın. Google Ads reklamları hedeflere göre oluşturulmaktadır. Google Ads kampanya hedeflerini sıralayalım.

Satış

Online, telefon araması, uygulama veya dijital – yerel mağazada, işletmenin ürün ve hizmetlerinin satışları artırmak için kullanılır.

Web sitesi trafiği

Web sitesine belli hedefler doğrultusunda, etkileşimli ziyaretçi veya müşteri trafiği sağlamak için kullanılır.

Potansiyel müşteriler

Mevcut müşterileri harekete geçirmek, etkileşim sağlamak ve bu potansiyel müşterilerden farklı dönüşümler elde etmek için kullanılan hedefleme türüdür.

Marka ve işletme bilinirliği ve erişim

Marka veya işletmenizi daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak, bilinirlik ve itibarini arttırmak. Bunun akabinde etkileşim ve dönüşümler sağlamak.

Ürün ve markayı değerlendirme

Online olarak ürün ve hizmetleriniz hakkında ilgili kitleye ulaşmak ve buna istinaden marka ve ürünleri keşfedilmesini sağlamak. Bunun için, video reklam kampanyası türü seçilir.

Yerel mağaza ziyaretleri ve tanıtımlar

Mağazalar, restoranlar, bayiler ve diğer yerel işletmeler için, müşteri ziyareti, telefon araması, yol tarifi sayısını artırmak.

Uygulama tanıtımı

Mobil uygulamaların tanıtımını sağlamak, etkileşim,  daha fazla uygulama yüklemesi, yorum, ön kayıt ve derecelendirme elde etmek.