Dijital analiz, web siteleri, sosyal medya, mobil uygulamalar, reklamlar gibi çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri analiz ve raporlama sürecidir. Dijital analiz ve raporların sunmuş olduğu anlamlı veri setlerinden oluşur. Bu veri setleri ve raporlar işletmeler, markalar, şirketler için birçok alanda kullanılır. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama, satış, iş geliştirme, girişim, halkla ilişkiler, müşteri ilişkileri gibi birçok alanda kullanılır. Kullanıcı veya müşterilerin, platformlarda, nasıl davrandığı konusunda şirkete, markaya, işletmeye, girişime net bir vizyon sağlar. Dijital analiz; ürün, hizmet, satış, tanıtım stratejisi ve pazarlamaya fayda sağlamak için, kullanıcı verilerinden yararlanmaya yardımcı olur.

Pazarlama ve diğer faaliyetler için kullanıcı deneyimini, bu yolla elde etmek çok kolay. Dijital pazarlamada başarı sağlamak isteniyorsa, ölçümleme ve raporlama yapılması şarttır. Yapılan her işin etkisi ve dönüşümünü bilmek ve buna uygun çalışmalar yapmak gerekiyor. Nitekim bu durum dijital pazarlamada daha fazla önem arz ediyor. Dijital analitik, hizmet, ürün ve pazarlama stratejisi oluşturmak için birden çok dijital analiz kaynağından verileri toplama ve analiz etme sürecidir.

Dijital pazarlama analiz araclari 3441

Dijital pazarlama için analiz araçları kullanımı

Büyük, küçük tüm marka ve şirketler, dijital analitiğini; kullanıcı ve müşteri kazanmak için kullanabilirler. Mevcut müşteri ve kullanıcı değerini artırmak, harekete geçirmek gibi çeşitli şekillerde de kullanılır. Örneğin; Getir, Trendyol, Meta gibi şirketler yeni girişimlerini güçlendirmek için dijital analizlerden sürekli bir şekilde faydalanmaktadırlar. Müşteri deneyimi, dijital pazarlama faaliyetleri için çok önemlidir. Bu deneyimleri en hatasız şekilde elde etmek, dijital analiz ile mümkündür.

Dijital Analiz Araçları Verileri Nereden Alır?

Web Sitesi Verileri

Web sitesi verileri, marka, işletme ve şirketlerin web sitelerine gelen kullanıcı – müşterinin ne yaptıklarını belirlemeye yardımcı olur. Yani, demografisi, kullanıcı hareketleri, edinme, etkileşim, dönüşüm, teknoloji, trafik gibi analiz verilerini sağlar. Bu veriler ziyaretçi ve müşterilerin kullanıcı deneyimleri, özellikleri ve diğer bilgilerinden oluşan, istatistikleri verir. Bundan dolayı, istatistik verileri, dijital pazarlama faaliyetler ve bir çok alanda kullanabiliriz.

Web sitesi verileri sayesinde, ziyaretçilerin web sitesi performansı ve içerikleriyle ilgili bilgilere de ulaşabiliriz. Bundan dolayı, web sitesi ziyaretçisinin, kaç sayfayı ziyaret ettiği, hangi anahtar kelimeyle sayfaya ulaştığı, sayfa ziyaret süresi gibi bir birçok optimize edilebilir veriye de ulaşmamızı sağlar. Bu veriler ışığında, analiz araçları hangi SEO (Arama motoru optimizasyonu) gereksinimleri olduğunu da ortaya koyar.

Dijital analiz Web Sitesi Verileri 3441

Dijital analiz web sitesi verileri

Dijital Pazarlama Verileri

Online pazarlama platformları ve araçlarından sağlanan verileri ifade eder. Aktif kullanıcı ve müşterilerle ilgili temel bilgileri size sağlar.

Dijital reklam verileri: Arama motoru reklamları, görüntülü reklamlar, ürün reklamları, sosyal medya reklamlarından elde edilen verilerdir. Anahtar kelime odaklı reklamlardır. Anahtar kelime kullanımı ve kullanıcı niyetinin ne doğrultuda olduğu gösterir. Bu sayede; ilgi alanları, demografik yönelim, içerik, etkileşim birçok alanda istatiksel veri sağlar.

Sosyal medya verileri: Potansiyel kullanıcı ve müşterilerin sosyal medya kullanımıyla alakalı verilerdir. İçerik ve içerik türleriyle etkileşim ve dönüşümleri sonucu ortaya çıkan veri setlerinden oluşmaktadır.

SEO verileri: Arama motoru optimizasyonu için elde edilen verilerdir. Web sitesi ve sosyal medya SEO çalışmaları öncesinde ve sonrasında edinilen verilerden oluşur. Web sitelerini ve diğer platformlarda yapılan, teknik, içerik, rekabet, itibar odaklı bilgiler sağlar.

Dijital Pazarlama için Analiz Araçları

Google Analytics Ruler Analytics
SEMrush Adobe Analytics
HubSpot Amplitude Analytics
Ahrefs Fathom
Hotjar Funnel.io
Google Trends Leadfeeder
BuzzSumo Looker
Oracle Analytics Matomo
Adverity Oribi
Woopra Plerdy
Crazy Egg Woopra
KissMetrics Owox
Clicky Pardot
MixPanel Buffer
The AdWords Emarsys
Heap Analytics Meta Business
Cyfe Pinterest Analytics
Klipfolio Twitter Analytics
Optimizely LinkedIn Analytics
Crowdbooster YouTube Analytics