Tıklama başına maliyet (TBM); Google Ads üzerinden yayınlanan reklamlara her yapılan tıklama için ödenen ücret. TBM, reklam kampanyası teklif verme yöntemine göre çalışmaktadır. Bir reklam kampanyasını yayınladıktan sonra, kullanıcıların o reklama yapmış olduğu her tıklama için ödemeniz gereken tutarı ifade eder. Yani, reklamlarınıza yapılan her tıklama için, ödeme yaparsınız. Bu ödeme, belirlemiş ve önceden yatırmış olduğunuz tutardan düşer. Bu tutarı siz veya Google Ads belirler. TBM teklifi verme yönteminin kullanıldığı reklam kampanyaları; maksimum TBM, manuel TBM, geliştirilmiş TBM gibi seçeneklere sahiptir. Amaç performans, bütçe, dönüşüm gibi kritere uygun kampanya maliyet seçenekleri sunmaktır.

Maksimum Tıklama Başına Maliyet (Maks. TBM)

Reklam kampanyasına yapılan bir tıklama için ödemeniz gereken en yüksek maliyet olarak tanımlanabilir. Tıklama başına belirlemiş olduğunuz miktarı ifada eder. Örneğin; TBM belirlediğiniz tutar; 3,25 tl ise, yapılan tıklamalar için maksimum 3,25 tl ödeme yaparsınız. Bu tutarın altında tıklama başına ücret olabilir. Ama üzerinde üzerinde tıklama başına ücret olmaz.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (GTBM)

Geliştirilmiş TBM; verilen manuel TBM tekliflerinden daha fazla dönüşüm ve etkileşim elde etmeyi sağlar. GTBM ile oluşturulmuş reklamlarla web sitesine gelen kullanıcılardan; satış, iletişim gibi dönüşümler sağlamak için, manuel tekliflerin oluşturulmasına olanak sağlar. Hedef EBM (Edinme başına maliyet) ve hedef ROAS (reklam harcamalarının geri dönüşü ve/veya getirisi) için; akıllı teklif stratejileri oluşturulur. Bu teklif stratejileri sayesinde; dönüşüm başına maliyet ve ROAS hedeflerinine göre otomatik olarak belirler. GTBM etkileşim ve dönüşümleri için optimizasyon yaparken; ortalama TBM’i için belirlemiş olduğumuz maksimum TBM’nin altında tutmaya çalışır. TBM, tıklama başına ödeme olarak da bilinir?

Gerçek Tıklama Başına Maliyet (Gerçek TBM)

Gerçek TBM nedir? Bir reklam kampanyasına tıklama sonucu, ücretlendirilen tutardır. Genellikle maksimum tıklama başına maliyet (maksimum TBM) tekliflerinden daha az ücretler ödersiniz. Gerçek TBM, genellikle maksimum TBM daha az ücretler olur. Bunun sebebi, Google Ads anahtar kelime açık artırmasında reklam sıralama eşiklerini aşmak ve hemen altın bulunan rakibinin reklam sıralamasını geçmek için; ödenecek minimum tutarı ödemiş olmanız.

Manuel Tıklama Başına Maliyet (Manuel TBM)

Manuel TBM nedir? Reklam kampanyası tıklamalarını için kendi maksimum tıklama başına maliyeti (TBM) ayarlamaya olanak sağlayan bir teklif verme yöntemidir. Teklif tutarlarının otomatik olarak belirlendiği, teklif verme stratejilerinden farklıdır.